Kluby Fortuna ligy sa jednomyselne zhodli na návrhu nového modelu

28.02.2017 Bratislava

Bratislava 28. februára (TASR) - Prezídium Únie ligových klubov (ÚLK) na svojom utorkovom zasadnutí schválilo zmenu modelu Fortuna ligy. Ak tento návrh na najbližšom rokovaní 14. marca odsúhlasí aj Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu, najvyššia slovenská súťaž sa už od nasledujúcej sezóny 2017/18 bude hrať podľa nového systému. Informoval o tom riadiaci orgán na oficiálnom webe.

"Zmena je nepochybne potrebná. Súčasný model nie je spravodlivý, keďže polovica mužstiev hrá viac domácich zápasov ako druhá šestica tímov a s niektorými súpermi sa klub stretne raz doma a dvakrát vonku, s inými naopak. Druhým, a nemenej dôležitým, motívom pre inováciu je naša snaha o zatraktívnenie ligovej súťaže. O novom modeli sme diskutovali dlhší čas a naozaj dôkladne. Myslíme si, že má veľký potenciál zvýšiť atraktivitu Fortuna ligy pre fanúšikov, vysielateľov, komerčných partnerov, ale aj aktérov – kluby a futbalistov. Návrh dnes dostal jednoznačnú podporu, keď zaň hlasovali zástupcovia všetkých klubov našej ligy," informoval výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák.

"Podľa nového modelu odohrá 12 účastníkov Fortuna ligy najprv 22-kolovú základnú časť, v ktorej sa každý stretne s každým raz doma a raz vonku. Následne sa súťaž rozdelí na dve šesťčlenné polovice. Prvá bude bojovať o majstrovský titul, druhá o záchranu. Opäť bude hrať každý s každým doma i vonku, čo znamená desať zápasov. Všetky body získané v základnej časti si mužstvá prenesú aj do nadstavby. Ďalšie dôležité detaily približuje výkonný riaditeľ ÚLK: „Významnou súčasťou hracieho systému sú baráže, ktoré Fortuna lige nepochybne pridajú náboj. Zo súťaže automaticky zostúpi posledný klub v konečnej tabuľke a mužstvo na jedenástom mieste bude o zotrvanie medzi elitou bojovať v baráži s druhým tímom II. ligy, ak tento klub splní všetky licenčné kritériá pre pôsobenie v najvyššej súťaži. Zároveň budeme mať aj baráž o poslednú miestenku do kvalifikácie Európskej ligy v prípade, ak Slovenský pohár vyhrá jedno z prvých troch mužstiev konečnej ligovej tabuľky. Pravdepodobnosť, že táto situácia nastane, je dosť vysoká. V semifinále takejto baráže by sa stretol štvrtý so siedmym a piaty so šiestym, víťazi by proti sebe nastúpili vo finále. Hralo by sa na jeden zápas vždy na ihrisku lepšie umiestneného mužstva v konečnej tabuľke. Tým, že aj siedmy klub môže ešte pomýšľať na pohárovú Európu, budú mať aj mužstvá na popredných priečkach druhej polovice nadstavby, ktoré nebudú bezprostredne ohrozené zostupom, o čo hrať až do konca sezóny."

Barážové duely sa stávajú bežnou súčasťou ligových súťaží v mnohých európskych krajinách. Niekoľkoročné pozitívne skúsenosti s nimi majú napríklad v Holandsku, ale postupne sa udomácňujú aj v našom regióne. "Nie náhodou sa takmer rovnakou cestou vydali v krajinách, ktoré sú počtom obyvateľov a rozlohou porovnateľné so Slovenskom. Napríklad v Rakúsku pristúpili k zmene systému na základe štúdie renomovanej holandskej spoločnosti, ktorá podrobne analyzovala všetky aspekty viacerých alternatív a ako najlepší vyhodnotila model takmer totožný s naším návrhom. Veríme, že sa nám podarí úspešne dotiahnuť túto zmenu, od ktorej si sľubujeme ďalší posun našej ligy vpred. Zároveň však treba dodať, že hrací model je len jeden z predpokladov pre kvalitnú a zaujímavú súťaž. To podstatné sa v konečnom dôsledku vždy odohráva v zápasoch na štadiónoch," doplnil Michal Mertinyák.
 

Vyberte región

mark